Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tipy na výlety

 Kam ve Svobodě n. Úpou a okolí 

Naučná stezka Via Piette - Vycházková trasa vybavená naučnými tabulemi v okolí Svobody nad Úpou a Janských Lázní. Pojmenována je po bývalém osvíceném občanu Prosper Piette de Rivage - nazývaném "otec Krkonoš". Výchozí bod - informativní tabule nedaleko dopravního terminálu.

Krakonošova Muchomůrka/FarmaparkV okolí altánku Muchomůrka, směr Janské Lázně/ze svobodského náměstí zelená turistická značka/, se v roce 2013 trasa Pietteho stezky rozrostla o dalších 10 zastavení. Najdete zde Krakonošovy lavice se stoly, Krakonošovu postel, ale také krásný Krakonošův domečekU Krakonošových pomocníků/panďuláků jsou k dispozici dřevěné knihy se zajímavým povídáním nejen o Krkonoších. V sousedství můžete zavítat také do Farmaparku Muchomůrka se spoustou domácích zvířátek, svést se na ponících, zahrát si golf či indiánský tenis a mnoho dalšího. Ke KM vás z města dovedou modře značené tabulky. Zimní panoramatickou fotografii naleznete zde.

            

Do Janských Lázní a na Černou horu

Z Krakonošovy Muchomůrky/Farmaparku můžete dále pokračovat po trase Pietteho stezky do Janských Lázní. U penzionu Lesní dům odbočíte doleva a sejdete z kopce dolů do centra JL ke kolonádě. K lanovce na Černou horu vás navede silnice stoupající z centra JL až na parkoviště u lanovky. V JL a okolí najdete mnoho zajímavých okruhů pro pěší turistiku/Staré lázeňské cesty, Rudolfovým údolím na Zlatou vyhlídku a Hoffmanovu boudu, kde se rovněž nachází Stezka korunami stromů. Ke Stezce se přímo dostanete po zelené turistické značce z parkoviště kolem budovy lanové dráhy, chaty Viktorka a hotelu Vladimír.

Expozici Pohádkové Krkonoše najdete ve Svobodě n. Ú./Dolním Maršově na Rýchorském sídlišti u silnice č. II/296 do Pece p. Sněžkou. 

Areál jezdeckého oddílu TJ Krakonoš Trutnov se nachází na začátku Svobody n. Úpou u silnice č. II/296, nedaleko čerpací stanice Benzina a objektu podniku Krkonošské obálky s. r. o. 

Na Rýchory a do Sejfů - Od dopravního terminálu ve Svobodě n. Úpou budete stoupat po žluté turistické značce, kde narazíte rovněž na informační panel naučné stezky Zlatá cesta. Budete pokračovat kolem Přírodní památky Slunečná stráň k rozcestníku nad ní. Na Rýchory a k Rýchorské boudě můžete pokračovat žlutou či zelenou turistickou značkou, nebo případně odbočit po cestě do Antonínova údolí a Sejfů/Retroparku.

Do Horního Maršova - Obec je po silnici č. II/296 směr Pec p. S. vzdálena od Svobody n. Úpou cca 3 km. V bývalé faře u hřbitovního areálu a téměř 400 leté lípy naleznete nyní Ekocentrum DOTEK , které bylo otevřeno v roce 2013. Z obce můžete podniknou výšlap po vycházkové trase Aichelburg, vystoupat Křížovou cestou ke kapli sv. Anny a na Starou horu, nebo se podívat do Muzea Vápenka v Horních Albeřicích.

Přijďte pobejt !!!  smajlik-upozornovaci.gif